Informace o nás
Zahradnictví ve Rtyni v Podkrkonoší založil Josef Prokop (1899 - 1981), který se vyučil v zámeckém zahradnictví v Ratibořicích. Poté absolvoval zahradnickou školu v Brně. Aby získal potřebné zkušenosti, odjel na dva roky do královských zahrad v rumunské Bukurešti.
Po návratu z Rumunska se roku 1927, tehdy 28 letý Josef Prokop oženil s 23 letou Boženou Špreňarovou (1904 - 1963) a společně zakládají zahradnický podnik s názvem PROKOPOVY OVOCNÉ A RŮŽOVÉ ŠKOLKY.
Manželé Prokopovi začínají hospodařit na zděděném pozemku, který brzy přestává stačit, proto si pronajímají okolní pole.
Prokopovy výpěstky díky své kvalitě a odolnosti získávají stále větší oblibu. Josef Prokop se proto stává uznávaným podnikatelem a váženým občanem v širokém okolí. Bez potíží získává od rtyňské záložny úvěr 80 000. - Kč (v té době se jedná o částku odpovídající ceně honosné vily). V roce 1930 staví Josef Prokop (pouhé 3 roky po založení firmy) skleníky o rozloze cca 1 200 m2,, což je na tuto dobu naprosto ojedinělé.
Podnikání se daří, úvěr je brzo splacen, období války je úspěšně překonáno. Josef Prokop nabírá dech k dalším plánům. Zanedlouho je firma na vrcholu prosperity.
Přichází rok 1951 (rok znárodnění) a tím i konec velkým plánům do budoucna. Do již znárodněné firmy přichází dcera Josefa Prokopa Božena Prokopová (nar. 1932) a později i její manžel Zdeněk Landr (nar. 1930). Podnik se postupně přeorientovává na pěstování (v té době nedostatkových) řezaných květin. Ovocné a růžové školky tak zanikají. Manželé Landrovi podnik svědomitě a poctivě vedou. Tvrdě pracují (i když ne na svém) a dokonce úspěšně odvrátí „shora“ plánovanou likvidaci zahradnictví.
V roce 1991 se v restituci podnik vrací do soukromých rukou. Tohoto okamžiku se bohužel pan Prokop již nedožil.
Dnes je Landrovo zahradnictví opět rodinnou firmou a zabývá se pěstováním řezaných, hrnkových a balkónových květin.